ForumForum  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 SHPEJTONI INTERNETIN DHE KOMPJUTERIN. . .

Shko poshtė 
AutoriMesazh
BlaZz...
Admin
Admin
avatar

Numri i postimeve : 165
Age : 26
Localisation : T'OpHane
Registration date : 02/06/2007

MesazhTitulli: SHPEJTONI INTERNETIN DHE KOMPJUTERIN. . .   Wed Jun 13, 2007 12:42 pm

SHPEJTONI INTERNETIN DHE KOMPJUTERIN. . .

TIP TRICKES XP? SPEED shpejtėsia deri 80 % STRONG


Nuk Jap Pergjegjsi per Demet qe i shkaktoni

1.Start>>Run>>Msconfig Tani Shkoni Startup Ku lexon hiqni pikat D.m.th Disable All te STARTUP

2.Start>>Run>>dfrg.msc Paloni Particionet e Juaja.

3.Start>>Run>>nusrmgr.cpl tani Change the Way users log of
tani i keni 2 pika i hekni ato dy pikat apply options dhe OK


Shutdown Windows XP Faster

1.Start>>Run>>regedit

HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control

Kliko Nė "Control" Folder

Zgjidhė "WaitToKillServiceTimeout" Kliko me Djathen dhe Modifiko

aty e keni 2000 E ju e bėneni 1000
Faster Dual Boot Timeout

shkoni c: pastaj lart nė shirit C:boot.ini e shenoni dhe tani ENTER

Optimize the Windows Server Service

1. Kliko Start -> Run -> Shkruje regedit -> Tani Kliko Ok apo ENTER.

2. Shko HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServic eslanmanserverparameters]

3. te Size Me djathen Klikoni mbi edhe aty eshte 1 ju bėneni 3Speed Boot - Shave 2 SecondsFshin Historin Temp filet etc..
Kirjo Batch file


RD /S /q "C:Documents and Settings"UserName without quotes"Local SettingsHistory"

RD /S /q "C:Documents and SettingsDefault UserLocal SettingsHistory"

RD /S /q "D:Temp" <--"Deletes temp folder, type in the location of your temp folder"1.Start>>Run>>notepad

Runeni Me emer DeleteTemp.bat

Pastaj shkoni pėrseri

1.Start>>Run gpedit.msc

Computer Configuration --->Windows Settings --->Scripts dhe kliko
dy her ne Shutdown --->Kliko ADD dhe tani Gjeje Batch file ku e keni
rujatur tani shtyp ok ad press okUNLOAD DLLs TWEAK

[HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCurr entVersionExplorerAlwaysUnloadDLL]

""="1"


Speed Menu d.m.th Properties Menyn dhe STart-in

shkoni te HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop

zgjidh MenuShowDelay Tani me Djathen Medify dhe Ndryshoni

Bėneni 0 Tani Ristartoni Pc-nėRam Memory Hacked..

key HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContro lSession ManagerMemory

ManagementPrefetchParameters Tani ne Anen e djatht e keni DisablePagingExecutive tani modifikoni

aty ėshtė 0 ju duhet ta bėni 1Pastaj Prefetch disable

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContro lSession ManagerMemory

ManagementPrefetchParameters enablePrefetcher aty ėshte 0 ju bėneni 1

Pastaj ristaroniDisabling Recent Documents History

Windows XP

1. Hap Regisry Editor (Shko Start/Run, Shkruj regedit, dhe Kliko ok).

2. Shko Te HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindows CurrentVersionPoliciesExplorer.

3. Krijo NoRecentDocsHistory D_WORD key "qeles ". Kliko mbi Valu tani hapet.

4. Tani mbasi ta krijoni emrin ja leni NoRecentDocsHistory Dhe Vleren ja leni 1 ose value 1

5. Kliko OK Tani Mbylle Regjitrin Dhe tani do ti shifeni Efektet
Automatically Killing Tasks on Shutdown

Autmatikisht Heq programet kur fiket Pc ja qe ju del End now Edhe Cancel e d.m.th e heq automatikisht1. Hape Registry Editor-in.

2. shko te HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop.

3. Val-un AutoEndTasks dhe ju ndryshojani bėneni 1 vleren ose Value

4. Tani Mbyll Registry Editor-in ose Regjitrimin.accelerate Your WinXP by Speeding Diskcache

1. run "regedit"

2. Shko [HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContro lSession ManagerMemory ManagementIoPageLockLimit];

3. Modifiko vleren dhe Hex sipas madhėsis se juaj tė Ramit:

RAM: Modifiko value(Hex)

64M: 1000;

128M: 4000;

256M: 10000;

512M or more: 40000.

4. Ristarto.

Speed up Network |INTERNETI|

Speed up browsing with DNS catch

Start>>Run>>regedit

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServic esDnscacheParameters]"CacheHashTableBucketSize"=dword:00000001

"CacheHashTableSize"=dword:00000180

"MaxCacheEntryTtlLimit"=dword:0000fa00

"MaxSOACacheEntryTtlLimit"=dword:0000012de Beni Kopje Dhe paste

Dhe Krijoni nje Text skedar apo file me emer

dnscache.reg

dhe e runi dhe tani e hapni dhe yes edhe ok
Speed up Network Browsing and sharing

1. Hap Regedit-in.

2. Shko tek HKEY_LOCAL_MACHINE/Software/Microsoft/Windows/Current Version/Explorer/RemoteComputer/NameSpace

3. Find a key named {D6277990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF}


4. Kliko me Djathten delete ose fshije.Pastaj Ristaro Kompjuterin
Speed up your web browsingStart>>Run>CMD tani ipconfig /flushdns

Pastron DNS-n
XP PRO QOS MYTH Speed up Net 20%

1. Kyqesh si Administartor .

2. Kliko Start -> Run -> Shkruje gpedit.msc -> Tani Kliko Ok apo ENTER.

3. Shko te Local Computer Policy -> Administrative Templates -> Network -> QoS Packet Scheduler.

4. E keni ne Anen e djathen properties te "Limit reservable bandwidth".

5. Tani shtyp Piken Enabled box.

6. Ndysho "Bandwidth limit 20%" Bėne 0.

7. Kliko OK dhe Mbylle gpedit.msc.

8. Tani Shko START SETTINGS -> My Network Connections -> View
Network Connections -> Me djathen kliko ne Local Area Connection
-> Zgjidhe (tani shikoj protoklet ne list)

9. Ristarto per Ndyshime dhe efekte.

Ndyshimi maximal IE rrjetes Pak me te shpejtėKliko Start -> Run -> Shkruje regedit-> Tani Kliko Ok apo ENTER.Tani...

[HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurre ntVersionInternet Settings]

"MaxConnectionsPerServer"=dword:00000032

"MaxConnectionsPer1_0Server"=dword:00000032

_________________
www.prishtina-team.1fr1.net

A E Pe Qat Mercedesin e zi qe e vozitke qajj Djalii
GjamaT Qel Me Muziken Ju Ha Per ZgjaLLii......
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Skip2.
Antar/e
Antar/e
avatar

Numri i postimeve : 111
Age : 26
Localisation : Top'hanE
Registration date : 18/06/2007

MesazhTitulli: Re: SHPEJTONI INTERNETIN DHE KOMPJUTERIN. . .   Tue Jun 19, 2007 11:48 am

e me bo me mu prish PC
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
The KinG
Moderator
Moderator
avatar

Numri i postimeve : 163
Registration date : 03/06/2007

MesazhTitulli: Re: SHPEJTONI INTERNETIN DHE KOMPJUTERIN. . .   Thu Jun 21, 2007 1:04 am

smer ky persiper a prishet a sprishet me zor ste shin me bo qi don provo qi sdon leeh !
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit
Sponsored content
MesazhTitulli: Re: SHPEJTONI INTERNETIN DHE KOMPJUTERIN. . .   

Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
SHPEJTONI INTERNETIN DHE KOMPJUTERIN. . .
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: ..::Tema tė ndryshme::.. :: eBooks-
Kėrce tek: